Zprávy z Mnichova 11

17.11. 20141020x0 Komentářů

Zdravím vás po delší době opět u ZzM!
Tentokrát bych chtěl představit naši nadcházející premiéru Bavorského Státního Baletu – balet Paquita. Premiéra je naplánovaná na 13.12.2014 v režii a choreografii Alexeie Ratmanského podle Mariuse Petipy. Bude se jednat o exkluzivní rekonstrukci z roku 1846.

AUB_Paquita_05_carousel

Děj se odehrává ve španělské Saragoze v době Napoleonova vítězství nad Španělskem. Cikánka Paquita zachrání francouzského důstojníka Luciena před smrtí. Oba se do sebe zamilují, ale komplikace nastane, když si Lucienův otec, francouzský generál, přeje, aby se jeho syn oženil s dcerou guvernéra. Španělský guvernér však Francouze potají nenávidí a svou dceru mladému Lucienovi dát nechce. Proto vítá sympatie Luciena k Paquitě a tento vztah intenzivně podporuje.Na Paquitu však žárlí cikán Inigo. Guvernér využije jeho žárlivosti a nařídí mu, aby mladého důstojníka zabil. Inigo nabídne Lucienovi sklenici s otráveným vínem, ale Paquita, která rozhovor obou mužů slyšela, se všemožně snaží, aby na nebezpečí Luciena upozornila. Pak sama v nestřežené chvíli vymění oba poháry, takže otrávené víno vypije Inigo.

csm_Paquita_Proben__Doug_Fullington__Alexei_Ratmansky__c_Wilfried_Hoesl_9C2A5161.jpg9C2A5203_22830b8a1e

Alexei Ratmansky a baletní mistři

csm_Buehnenbildentwurf_Paquita_45e5787e96

 Návrh scény – Jérôme Kaplan

Když se cikán svalí na zem, z jeho vesty vypadne medailonek, který Paquita nosila od svého narození a který ji Inigo vzal.Začíná slavnost v paláci guvernéra v Saragose. Za svitu svíček přichází Paquita a Lucien. Lucien vypráví svou příhodu s cikánem a Paquita mezitím zjistí podle obrazu v místnosti a svého medailonu, že je vznešeného původu, že generál je jejím strýcem a že tak už nic nebrání tomu, aby se provdala za Luciena.


Zde se můžete podívat na Grand Pas Classique – Paquita
z roku 2008 z Velkého divadla v Moskvě:

Zde můžete zhlédnout celý balet Paquita z Pařížské Opery,
ale jedná se o rozdílnou verzy Pierra Laccota:


Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů