Adam Zvonař se narodil v Plzni (1989). Již od čtyř let navštěvoval baletní školu při divadle J.K.Tyla v Plzni pod vedením Bohumily Mejcharové a v jedenácti letech nastoupil na Taneční konzervatoř hl. m. Prahy. Mezi jeho pedagogy patřili Jaroslav Slavický, Kateřina Slavická, Miroslav Hajn, Alena Drapalíková, Jurij Slipič, Zdena Nemcová, Ljubov Dančenko a mnoho dalších. Již na škole tančil převážně sólové role např. Prince v Šípkové Růžence v choreografii Jaroslava Slavického. V době studií se zúčastnil i několika baletních soutěžích např. Brno 2006 (3. cena v kategorii Junior), Prix Carpeux Valencien ve Francii (2. cena v kategorii Pas de deux a 3. cena v kategorii Professional). V roce 2008 získal stáž ve Washingtonu D.C. u paní Suzanne Farrell. Taneční konzervatoř ukončil Absolventským koncertem 2009 v roli Frondose v baletu Laurencia a Písněmi potulného tovaryše od Jiřího Kyliána.

V sezoně 2009/2010 se stal členem baletu Národního divadla v Praze a o rok později v sezóně 2010/2011 byl jmenován Demi-Sólistou. Diváci ho mohli vidět jako Konráda v Korzárovi v rámci představení Baletománie nebo jako Prince Siegfrieda v Labutím jezeře. V průběhu své první divadelní sezony se připravoval se svojí partnerkou Radkou Příhodovou na letní baletní soutěž do Istanbulu, kde postoupili do semifinále a na baletní soutěž v Olomouci, kde získali hlavní cenu Grand Prix Olomouc 2010. Na soutěž je připravovali: Michaela Černá, Nikola Márová, Alexandre Katsapov a Zuzana Šimáková, která pro ně vytvořila moderní choreografii I'm Waiting, za kterou získali Prémii za vynikající individuální interpretační výkon na II. Mezinárodní choreografické soutěži Plzeň 2010. Se souborem baletu ND hostoval v Barceloně, Cagliari, Bonnu, Madridu a ve španělské Terase, kde zazářil v Pas de deux Satanella.

V sezoně 2011/2012 dostal mnoho tanečních příležitostí, např. v duetu Empty Title, který si zatančil s partnerkou Rebeccou King, v Louskáčkovi kde získal hlavní roli Louskáčka s partnerkou Jade Clayton ( Klárka ). Dále si pak zatančil v Čajkovském Pas de Deux - v rámci představení Baletománie a roli Jiříka získal v baletu Zlatovláska v choreografii Jana Kodeta. Se svou partnerkou Radkou Příhodovou v choreografii I'm Waiting Zuzany Šimákové vystoupili s velkým úspěchem ve večeru mladých choreografů Miniatury 2012. V březnu 2012 se publiku ND-Praha představil jako Princ Desiré v premiéře Šípkové Růženky v Choreografii Javiera Torrese - Nominace na cenu Thálie 2012.

V sezoně 2012/2013 byl jmenován Sólistou baletu ND. Ve stejné sezoně se představil v premiéře baletu Amerikana III ve které tančil Themes and Variations od choreografa Georga Balanchina s 1.sólistkou Nikolu Márovou. V baletu Krabat/Čarodějův učeň tančil roli Toníka v choreografii Jana Kodeta, za tuto roli byl nominován v širší nominaci na cenu Thálie 2013.  Na Mezinárodní baletní soutěži v Praze 2012 získal prémii za partnerskou spolupráci. Vystoupil na Miniaturách 2013 v nové choreografii Zuzany Šimákové - Sakura a v choreografii Banjamina Hussona - B Suites.

Adam Zvonař - Theme and Variations

Od sezóny 2013/2014 je Demi-Sólistou v Bavorském státním baletu pod vedením Ivana Lišky. Představil se v baletech jako je Choreartium - L. Massine, Unitext - R. Siegal, Goldberg Variations - J. Robbinse, LouskáčekSen noci Svatojánské - J. Neumeier, Les Biches - B. Nijinska, Svěcení jara - M. Wigman. Vystoupil na závěrečném Gala koncertu Darii Klimentové s názvem Děkuji! v duetu s Alinou Nanu - Suita z baletu Theme and Variations.

V sezóně 2014/2015 vystoupil v baletech jako je Dáma s Kaméliemi - J. Neumeier, Once Upon - T. Kohler. Paquita - A. Ratmansky. (Pas de Trois - premiéra 8.1.2015). Tančil s Radkou Příhodovou na Malta - Spectacular Ballet Gala 2014. Premiérově se představil v roli Merkucia v baletu Romeo a Julie v choreografii J. Cranka a v baletu Dáma s Kaméliemi od Johna Neumeiera v roli Gastona Rieux s partnerkou Katherinou Markowskajou v roli Prudance. V celosvětově nejznámějším představení J. Cranka - Oněgin ztvárnil roli Lenského. V průběhu léta 2015 se představil na Maltě jako Romeo v představení The best of Romeo a Juliet - Malta Art Events.

Adam Zvonař a Mai Konno / Lenský a Olga z baletu Oněgin / Bayerisches Staatsballett

Sezónu 2015/2016 zahájil představením Opona Nahoru! Se svojí partnerkou, Radkou Příhodovou vystoupili na zahajovacím večeru Zlaté Prahy (The Golden Prague festival 2016) s novou choreografií od ředitele Bavorského Státního Baletu - Ivanem Liškou s názvem From the Diary na hudbu C. Pugniho. Poprvé se představil jako Des Grieux v baletu Dáma s Kaméliemi od Johna Neumeiera. Zatančil jako host na Gala koncertu Evropských baletních škol v Plzni 2015. Premiérově se mnichovskému publiku představil v roli Aliho z baletu Korzár v choreografii Ivana Lišky.  V prosinci 2015 debutoval v Sinfonie in C / George Balanchine a v In the Night / Jarome Robbins. V únoru 2016 debutoval v roli Graf Alexander v baletu Illusionen - wie Schwanensee od od Johna Neumeiera. V březnu převzal ve Státní Opeře v Praze - Výroční cenu Opery Plus 2015. V dubnu tančil na BallettFestWochen - Bayerisches Staatsballett. Např. Ballett Gala XII - pro Ivana Lišku - Birthday Offering (ch. F.Ashton), Passenger (ch. S.Sandroni). Vystoupil v Italském Legnanu a Cremone na Ballet Gala Sylvia Azzoni and friends v Pas de Deux z baletu Raymonda. V květnu se Mnichovskému publiku představil jako Golden Idol v baletu La Bayadéra. V červnu hostoval s BSB v německém Ingolstadtu. Na jevišti Státní Opery v Mnichově debutoval v titulní roli baletu Korzár v roli Konráda v choreografii Ivana Lišky.

V sezóně 2016/2017 převzal vedení Bavorského Státního Baletu Igor Zelenský. Pod jeho vedením debutoval v 2. duetu Jaromea Robbinsa - In the Night a jako Paris v baletu Romeo a Julie.

Od listopadu 2016 tančí  jako host v baletu Labutí jezero v choreografii Jiřího Horáka v roli Prince Siegfrieda, za kterou byl nominován na Ceny Thálie 2016.

Radka Příhodová a Adam Zvonař - černé Adagio ve třetím jednání / foto: Michal Hančovský

Vystoupil na Baletním Gala koncertu With love to Petipa v Moskvě. Tančil v premiéře baletu Spartakus.  V lednu 2017 vystoupil na Gala evening with Stars of Bayerisches Staatsballet v Pas de Deux - Plameny Paříže. Vystoupil v obnovené premiéře baletu La Fille mal Gardee od F.Ashtona. Zatančil na Baletním Gala v německém Bremerhavenu. Dával lekce baletu v Munich International Ballet School pod vedením Kumiko Noshiro.

 


Kratší press verze:

Adam Zvonař se narodil v Plzni (1989). V roce 2009 absolvoval na Taneční konzervatoř hl. m. Prahy. Již na škole tančil převážně sólové role např. Prince v Šípkové Růžence v choreografii Jaroslava Slavického. V době studií se zúčastnil i několika baletních soutěžích např. Brno 2006 (3. cena v kategorii Junior), Prix Carpeux Valencien ve Francii (2. cena v kategorii Pas de deux a 3. cena v kategorii Professional). V roce 2008 získal stáž ve Washingtonu D.C. u paní Suzanne Farrell.

V roce 2009 se stal členem baletu Národního divadla v Praze. V roce 2010 získal se svojí partnerkou Radkou Příhodovou hlavní cenu na mezinárodní baletní soutěži Grand Prix Olomouc 2010. Společně získali Prémii za vynikající individuální interpretační výkon na II. Mezinárodní choreografické soutěži Plzeň 2010.

V roce 2012 byl jmenován sólistou baletu Národního divadla v Praze. Ztvárnil celou řadu rolí - Princ Siegfried v Labutím jezeře (K. Greve), (H. Vláčilová a P. Ďumbala) Princ v baletu Louskáček – Vánoční příběh (Y. Vàmos) Princ Desiré v Šípkové Růžence (J. Torres) - nominace na cenu Thálie 2012. Jiřík v baletním představení Zlatovláska (Jan Kodet), Toník v baletu Krabat/Čarodějův učeň (Jan Kodet) - širší nominace na cenu Thálie 2012. Dále se představil v následujících baletních inscenacích: Čajkovskij-Pas de deux v baletním večeru Baletománie (G. Balanchine), Empty Title (P. Zuska), Amerikana III ve které tančil Themes and Variations (G. Balanchine). Se souborem baletu ND hostoval v Barceloně, Cagliari, Bonnu, Madridu a ve španělské Terase ale i v jižní Americe na Ballet Gala Tour 2013.

Od sezóny 2013/2014 působil  v Bavorském státním baletu pod vedením Ivana Lišky / od srpna 2016 novým uměleckým ředitelem baletu - Igor Zelenský. Na repertoáru tančil např. Merkucia a Parise v baletu Romeo a Julie v choreografii J. Cranka / v baletu Dáma s Kaméliemi od Johna Neumeiera roli Gastona Rieux . Grafa Alexandera v baletu Illusionen - wie Schwanensee (Labutí jezero) - John Neumeier. Golden Idol v baletu La Bayadéra - Patrice Bart. Konráda a Aliho v baletu Korzár v choreografii Ivana Lišky. V celosvětově nejznámějším představení J. Cranka - Oněgin, ztvárnil roli Lenského.  Dále pak v Choreartium - L. Massine / Unitext - R. Siegal / Goldberg Variations - J. Robbinse. Louskáček, Sen noci Svatojánské - J. Neumeier /Les Biches - B. Nijinska / Svěcení jara - M. Wigman / Once Upon - T. Kohler / Paquita - A. Ratmansky / Birthday Offering, La Fille mal Gardee - F.Ashton / Passenger - S.Sandroni / Sinfonie in C - George Balanchine / In the Night - Jarome Robbins.

V sezóně 2015/2016 převzal ve Státní Opeře v Praze - Výroční cenu Opery Plus 2015. Byl nominován na Ceny Thálie 2016 za roli Prince Siegfieda v Labutím jezeře - inscenace Jiřího Horáka - Divadlo J.K.Tyla v Plzni.