Výstava vznikla u příležitosti premiéry baletu Labutí jezero v choreografii Johna Cranka v Národním divadle, která se uskutečnila 28. března 2019. Inscenační historie i kontext Labutího jezera nabízí spoustu vzrušujících momentů a spojitostí nejen s Národním divadlem, ale i českými osobnostmi. Součástí je poutavý obrazový materiál, nádherné fotografie a cenné dobové rytiny.
Výstava se dotýká i různých inspirací, které stály u zrodu tohoto baletu. Nejde jen o symboliku labutě, kterou nalezneme v antické mytologii, výtvarném umění, literatuře – ale třeba i na noční obloze či v labutí písni. A samozřejmě jsou tu osobnosti Petra Iljiče Čajkovského a Johna Cranka, kterým za vznik této inscenace vděčíme.
Původní scénář byl inspirován německou pohádkou Ukradený závoj ze sbírky Johanna Karla Augusta Musäuse Die Volksmärchen der Deutschen. U zdrojů inspirace stál Richard Wagner a jeho Lohengrin, láska k umění krále Ludvíka II. Bavorského, objev německého zázračného ptáka Archeopteryxe Siemensii, včetně vynálezu litografie pražského rodáka Aloise Senefeldera, a konečně i elektrifikace divadel. Za tímto výčtem se ještě skrývá ještě mnoho dalších jmen osobností, které svým vkladem ovlivnili výsledný tvar pomyslné existence Labutího jezera, které de facto existuje jen ve svých konkrétních podobách na baletní scéně.
Zdroj: https://www.narodni-divadlo.cz/cs/balet/balet/vystava